Jučer je u Kostreni, jednom od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, održan program pod nazivom “U potrazi za srcem Kostrene”, tijekom kojeg je predstavljen budući interpretacijski centar „Kuća pomoraca Kostrena“, čija bi realizacija trebala započeti koncem ove ili početkom slijedeće godine. Čitav život Kostrene i Kostrenjana isprepleten je elementom mora, pa je time i njihovo suštinsko opredjeljenje pomorstvo, koje čini okosnicu programa susjedstva Kostrena.
U Dnevnom boravku susjedstva Kostrena u Narodnoj čitaonici u Kostreni Sv. Luciji, najprije je održan pretprogram pričanja priča o pomorstvu i pomorcima, a potom i predstavljanje europskog partnera susjedstva Kostrena – Občine Selnica ob Dravi iz Slovenije, koja je kao jedno od mjesta mariborskog prstena, stekla iskustvo u provođenju kulturnih projekata u vrijeme Maribora – Europske prijestolnice kulture 2012. godine. Povezivanjem dviju općina započela je razmjena iskustava, kako u području kulture, tako i o pitanjima dislociranosti upravljanja imovinom koja lokalitetom pripada zajednici, a povijesno-gospodarskim slijedom je pripala državi. Dnevni boravak kao prostor druženja, okupljanja, razgovora, prenošenja sjećanja i povijesti Kostrene, njegovanja tradicije i očuvanja baštine postao je platforma za razmjenu iskustava i upravo su u njemu uz pomoć kostrenskih udruga i ustanova stvoreni “Zapisi života”, usmena kostrenska povijest pomorstva, bogata pričama s dalekih putovanja, brigama s kraja, tužnim odlascima i radosnim sastajanjima, životu pomoraca i njihovih obitelji nekad i sad. Sudionici programa Dnevnog boravka Kostrena su Bratovština sv. Nikole iz Kostrene Sv. Barbare, Dječji vrtić „Zlatna ribica“, Ekoregija Kostrena, Katedra Čakavskog sabora Kostrena, Likovna udruga „Veli pinel“, Narodna knjižnica Kostrena, Udruga „Projekt +/- 60“, Udruga antifašista i antifašističkih boraca Kostrene, Udruga pomorskih kapetana i Udruga za kreativno stvaralaštvo „Vali“.
Glavni, večernji dio programa započeo je svečanim otvorenjem i govorima općinskog načelnika Dražena Vranića, direktorice tvrtke EPK 2020 Irene Kregar Šegota, pročelnice odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ Sonje Šišić i gradonačelnika Grada Rijeke Vojka Obersnela te primopredajom vremenske koju je Kostrena preuzela od susjedstva Gomirje i koja će po završetku svih programa s porukama iz svih susjedstava biti pohranjena na sto godina.
Program se nastavio predstavljanjem “Kuće pomoraca Kostrena”, u formi 3D video mapiranja na pročelju zgrade stare škole Sv. Barbara u kojoj će biti smješten budući interpretacijski centar. Projekciju je u podlozi pratio tekst kostrenske pjesnikinje Branke Kržik Longin, dok su pripovjedači bili pomorski kapetani Branimir Šoić, Igor Stipanović i Tomislav Tijan koji su uz kap. Berislava Vranića i dr.sc. Darka Glažara sudjelovali i u multimedijalnoj izložbi novinarke Ljubice Letinić, otvorenoj u Narodnoj čitaonici u Kostreni Sv. Barbari pod nazivom „Brod Kostrena u luci Santo Domingo“. Izložba koju čini skup artefakata i memorabilija s pomorskih putovanja uz audio zapise dojmova petorice kostrenskih kapetana o cjeloživotnom iskustvu mora i upravljanju posadom broda, o obiteljskim tradicijama i zamkama koje taj poziv sa sobom nosi moći će se razgledati do 30. kolovoza, svakim danom između 16 i 20 sati. Publika do audio zapisa dolazi pomoću postavljenih QR kodova, a posjetiteljima se preporučuje donijeti vlastite slušalice za mobitel kojim će učitavati kodove i slušati audiozapise. U glazbenom dijelu programa nastupila je mlada kostrenska pjevačica Lucija Stipanović koja je svojim izvedbama pjesama o Kostreni oduševila publiku.
Nositelji inicijative programa „U potrazi za srcem Kostrene“ su Centar kulture Kostrena i Općina Kostrena koja financijski podržava program.