SV. LUCIJA 38, 51221 KOSTRENA | TEL: 051/209-000 | Kontakti

Isprika Brodogradilišta Viktor Lenac radi pojave neugodnih mirisa

Novosti Obavijesti

Nakon štu su na pojavu neugodnih mirisa reagirali brojni mještani, a stručne službe Općine Kostrena i Turistička zajednica općine Kostrena prijavile problem svim nadležnim institucijama i od uprave Brodogradilišta tražile hitna očitovanja, danas je elektrosnkom poštom iz Brodogradilišta Viktor Lenac upućena isprika mještanima koju prenosimo u cijelosti:

“Još jednom se ispričavamo zbog neugodnosti koju je ova situacija prouzročila i primite na znanje da je i za nas predstavljala izvanredno stanje koje rješavamo koristeći nabolje raspoložive tehnologije i sredstva rada. Kao što smo se ranije očitovali široj javnosti putem Županijskog centra za obavješćivanje, Općini Kostrena te Državnom inspektoratu, uzrok neugodnih mirisa je velika količina otpadnih obraslina (u daljnjem tekstu školjaka) skinuta s broda BF Philipp koja je uslijed visokih temperatura počela razvijati neugodne mirise prije nego li smo ju skinuli sa broda i predali na zbrinjavanje.

Naime, brod je stigao u Brodogradilište 27. 7. 2021. te je istoga dana dokovan u Dok RI 38 koji se nalazi u dnu uvale Martinšćica. U poslijepodnevnim satima tog dana, kada je brod izašao van mora, utvrdili smo da se radi o ekstremnoj količini obraslina, s kojom se do sada nikada nismo susreli. Školjke smo počeli skidati s broda 28. 7. u jutarnjim satima i taj je proces trajao do subote 31. 7. Školjke prilikom skidanja s broda padaju na površinu doka te se skupljaju u spremnike i odvoze na privremeno skladište otpada unutar kruga Brodogradilišta, a s kojeg se dalje prekrcavaju u transportna sredstva skupljača otpada i odvoze na zbrinjavanje.

Odmah po spoznaji da ćemo morati zbrinuti veliku količinu školjaka (i do 20 puta veću od uobičajene), kontaktirali smo bioplinska postrojenja koja su odbila prihvatiti otpad. O istome smo alarmirali i ovlaštene skupljače otpada koji su 29. 7.  preuzeli prvu količinu otpada u vlastiti pogon i pokušali pronaći mjesto konačnog zbrinjavanja.  S obzirom na to da u bližoj okolici ne postoji postrojenje koje može prihvatiti ovu vrstu i količinu otpada, tek 2.8. smo uspjeli dogovoriti i osigurati postrojenje udaljeno čak 240 km, koje je moglo prihvatiti toliku količinu školjaka, te smo odmah organizirali i istoga dana započeli s prijevozom.

Međutim, uslijed visokih temperatura proces organskog raspada je znatno ubrzan te su se pri prihvatu školjki iz spremnika u kamione skupljača počeli razvijati neugodni mirisi pa je ukrcaj zaustavljen. Čim smo primijetili problem s neugodnim mirisima angažirali smo tvrtku koja je započela postupak dezinfekcije i dezodoracije školjaka te smo sve školjke odvezli s lokacije zaključno s 3. 8. do 14:00 sati.  Unatoč tome što su sve školjke odvezene, neugodni mirisi su zaostali na spremnicima za otpad i na površini na kojoj su bili privremeno odloženi pa smo odmah pristupili sanaciji neugodnih mirisa. Pri tom smo zatražili tehnologiju od strane više odlagališta u Republici Hrvatskoj, kao i od tvrtki za koje smo imali saznanja da mogu imati iskustva sa sličnim problemima.  Nažalost, tretiranje površine enzima za bržu razgradnju organske tvari i  dezinficijensima koji se inače koriste, nije polučilo značajnije rezultate u sanaciji zaostalih neugodnih mirisa, te smo pristupili nabavi prekrivnih materijala prema savjetima dobivenih od obližnjeg odlagališta otpada. Pored nabave prekrivnog materijala, uspjeli smo doći i do posebnog sredstva za dodatnu sanaciju mirisa, koje smo nabavljali i tretirali tijekom prethodna dva dana. Očekujemo da će se danas tijekom dana završiti prekrivanje navedene površine i čišćenje spremnika za otpad i time u potpunosti spriječiti neugodni mirise.

Ne umanjujući neugodnosti s kojima su se suočili stanovnici Općine Kostrena, zbog čega nam je izuzetno žao, ovom prigodom želimo pojasniti da se Brodogradilište u uobičajenim okolnostima susreće s obraslinama/školjkama u količini od svega par tona godišnje, koji se otpad uredno zbrinjava putem ovlaštenih tvrtki. Ujedno, Brodogradilište je obveznik postupanja prema MARPOL 73/78 konvenciji prema kojoj je u obvezi prihvatiti sav otpada s brodova kako bi se spriječilo njegovo odbacivanje u more. Pri tome smo suočeni s različitim vrstama i količinama otpada za koje u RH ne postoji adekvatno rješenje zbrinjavanja. Nepostojanje bolje riješenog sustava odlaganja otpada bliže Brodogradilištu zaista i nama stvara poteškoće, kako organizacijski tako i financijski, iako Brodogradilište za to nije odgovorno.

Zaključno, učinili smo sve kako bismo spriječili nastalu situaciju i postupili smo s pažnjom dobrog gospodarstvenika i susjeda, a nismo niti mogli pretpostaviti da bi na primljenom brodu mogla biti tolika količina obraslina, upravo u ljetnim mjesecima i na vrućini koja je značajno doprinijela intenziviranju neugodnih mirisa. Također, nikada do sada se nismo susreli sa sličnim problemom. Postupku zbrinjavanja otpada pristupili smo na način koji nalažu propisi gospodarenja otpadom Republike Hrvatske, a sanaciji zaostalih mirisa pristupili smo najboljim tehnologijama koje su poznate i dostupne u RH pri čemu nismo gledali na financijska sredstva koja ćemo utrošiti za tu svrhu.

Još jednom se ispričavamo na neugodnosti, nastaloj u spletu okolnosti, bez stvarne naše odgovornosti te vas molimo za strpljenje”.

Maja Kriška
voditeljica Službe zaštite okoliša

Viktor Lenac Shipyard, Member of Palumbo Group
Martinšćica bb, P.O. Box 210, HR-51000 Rijeka, Croatia
Phone: +385 51 405 555   Fax: +385 51 217 033
E-mail: lenac@lenac.hr
www.lenac.hr