U Rafineriji nafte na Urinju danas je održana prva sjednica radnog tijela za praćenje aktivnosti na sanaciji višegodišnjeg problema istjecanja ugljikovodika u more. Osnivanje ove radne skupine inicirala je Primorsko-goranska županija, a u njezinom sastavu, osim predstavnika Županije i Općine Kostrena, su i predstavnici Građevinskog fakulteta u Rijeci, zagrebačkog Rudarsko-geološkog-naftnog fakulteta, članovi Građanske inicijative “Čuvari Kvarnerskog zaljeva”, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a te Jadranskog edukativno-istraživačkog centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora (ATRAC).
– Primarni zadatak Županije je da štiti okoliš i zdravlje ljudi. Očekujem da će INA biti konstruktivan i kvalitetan partner i da ćemo pomiriti gospodarske i poslovne interese s interesima zajednice, kako bi se INA razvijala, ali štiteći okoliš i zdravlje ljudi, rekao je župan Ivica Lukanović komentirajući konstituiranje, konstruktivan dijalog te pozitivna očekivanja svih sudionika, nakon održane prve sjednice Radne skupine za praćenje aktivnosti INA Rafinerija nafte Rijeka u Urinju vezane za unapređenje okoliša.
Za voditelja radnog tijela izabran je Sanjin Vranković iz Primorsko-goranske županije, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša. Najavio je kako je intencija da se ovo tijelo sastaje kontinuirano, svaka dva do tri mjeseca, a već na idućoj sjednici očekuje se da će članovi dobiti detaljan plan implementacije projekta, njegove vremenske projekcije kao i planirana tehnička rješenja.
Pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Općine Kostrena Dario Modrić obnašat će funkciju zamjenika voditelja Radne skupine: – Vrijeme i aktivnosti koje će uslijediti pokazat će hoće li to uistinu biti tako. U svakom slučaju, ohrabruje što konačno rješenje ovog problema s kojim se žitelji Kostrene suočavaju već dugi niz godina više nije mrtvo slovo na papiru, već se nešto krenulo i događati. Općina Kostrena nastavit će pratiti stanje u rafineriji, kako kroz ovu radnu skupnu, tako i kroz ostale monitoringe koje provodimo, poručio je Modrić.
U ime ekološke inicijative “Čuvari Kvarnerskog zaljeva”, Edi Čopić izrazio je zadovoljstvo načinom na koji se odvijao sastanak i kako je prezentirana sanacija, istaknuvši da uključivanje stručnjaka obećava da bi se mogli postići pozitivni pomaci.
Prema najavama iz Ine, provedba cjelokupnog projekta sanacije trebala bi biti dovršena u prvoj polovini 2027. godine, a uključuje izgradnju hidrauličke barijere ispod rafinerije te detaljna ispitivanja podzemnih tokova. Predstavnici Ine su naglasili važnost transparentnosti u komunikaciji s javnošću i lokalnom zajednicom te najavili nastavak redovitih sastanaka svaka dva do tri mjeseca.
Goran Crvelin iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije rekao je kako se za Općina Kostrena provodi praćenje kakvoća mora dva puta mjesečno, uz dodatno mjerenje koje je uvela Primorsko-goranska županija, a za što se kakvoća kontrolira u cijelom zaljevu. Zaključak je da se na lokacijama Podkvarovo i Klančić ne preporuča kupanje u moru. Ono nije zabranjeno, ali se ne preporuča zbog povećanih koncentracija ugljikovodika, fenola i sumporovodika.
Općina Kostrena pozdravlja suradnju svih dionika uključenih u radnu skupinu, osobito doprinos znanstvene zajednice i građanskih inicijativa, te izražava nadu da će predložene mjere donijeti dugo očekivano i prijeko potrebno rješenje ovog problema, koji direktno utječe na kvalitetu života i okoliš u Kostreni.